آموزش لوله کشی گاز خانگی و تجاری

آموزش لوله کشی گاز خانگی و حتی ساختمان های تجاری از حساسیت بالایی برخوردار است چرا که کوچک ترین سهل انگاری در زمینه ی نصب و راه اندازی لوله کشی گاز ساختمان های مسکونی و تجاری میتواند خسارات مالی و جانی جبران ناپذیری را عامل شود. با ثبت نام در کافه آموزشگاه به دلیل حساسیت بالا در این حوزه ی کاری و همچنین افزایش روز افزون ساخت و سازهای ساختمانی، چه مسکونی و چه تجاری، شغل لوله کشی گاز به یکی از شغل های پردرآمد تبدیل شده است که نیازمند نیروی متخصص و حرفه ای است.

لوله کشی گاز خانگی و تجاری

کافه آموزشگاه بهترین انتخاب

مشاوره حرفه ای

مشاوره حرفه‌ای

تنوع مهارت ها

تنوع مهارت ها

آموزش تخصصی

آموزش تخصصی

پشتیبانی قوی

پشتیبانی قوی

مجوزات رسمی

مجوزات رسمی

گواهینامه معتبر

گواهینامه معتبر

سرفصل‌های دوره آموزش لوله کشی گاز خانگی و تجاری

 • ابزار شناسی – ابزار اصلی برای اجرای لوله کشی
 • پرسپکتیو ایزومتریک و توانایی نقشه خوانی و پیاده کردن نقشه
 • اندازه گیری و نقشه کشی و لوازم مورد استفاده
 • جوشکاری قوس الکتریکی
 • توانایی اره کاری و سوهان کاری و اندزه گیری با ابزار
 • توانایی سوراخ کاری – حدیده و قلاویز – تیز کردن ابزار کار با سنگ سنباده
 • آشنایی با لوله ها و اتصالات و برش لوله ها
 • توانایی ترسیم اشکال هندسی
 • توانایی اتصال لوله های گاز
 • آشنایی با انواع تجهیزات گاز سوز و اتصال مدارات گاز کشی به دستگاه های مصرفی
 • پیاده کردن نقشه های گاز و توانایی لوله کشی
 • تست لوله های گاز – مقرارت و آئین نامه ها
 • شیرهای گاز – ترموستات های لوازم گاز سوز و ترموکوپل

ویژگی های دوره ی آموزش لوله کشی گاز خانگی و تجاری

شهریه دوره‌ی آموزش لوله کشی گاز خانگی و تجاری

تومان 4,500,000
 • لوله کشی گاز خانگی و تجاری 4،500،000 تومان
 • مدت دوره: دو هفته
 • تناوب دوره: دو هفته

مشاوره جهت ثبت‌نام

مزایای ثبت نام در این دوره

دریافت مدرک معتبر فنی حرفه ای

در کافه آموزشگاه به شما مدرک معتبر فنی حرفه ای به صورت دو زبانه که در 184 کشور مورد تایید میباشد و حکم جواز کسب را دارد اهدا می شود.

برگزاری دوره ها به صورت صددرصد عملی و در کارگاه مجهز

پایه و اساس دوره های کافه آموزشگاه کاملا عملی میباشد و هنرجویان گرامی توسط اساتید خبره و باتجربه در بازارکار مربوطه آموزش می بینند.

مدرسین خبره در بازارکار

کلیه متخصصین و اساتید مشغول به تدریس در کافه آموزشگاه از فارغ التحصیلان برتر دانشگاهی می باشند که علاوه بر تحصیلات، از حرفه و تخصص با مهارت و تجربه بالایی نیز برخوردار هستند.

بازار کار دوره آموزش لوله کشی گاز خانگی و تجاری

ساخت و ساز واحدهای مسکونی و تجاری به طور قابل توجهی رو به افزایش هستند. همچنین نیاز بازارکار ساختمان سازی به تکنسین های ماهر لوله کشی گاز خانگی و تجاری بسیار بالا رفته است و بیشتر از هر زمان دیگری بر کیفیت و رعایت اصول مهندسی کار لوله کشی گاز تاکید می‌شود. لوله کشی گاز از شغل های پردرآمد به حساب می آید که از آینده ی خوبی نیز برخوردار است. شما میتوانید با شرکت در این دوره ی آموزشی به تکنسینی ماهر برای این بازار کار تبدیل شده و از این راه درآمد خوبی کسب کنید.

سئوالات متداول

عنوان آکاردئون
لورم ایپسوم متن ساختگی....
عنوان آکاردئون
لورم ایپسوم متن ساختگی....
عنوان آکاردئون
لورم ایپسوم متن ساختگی....

توضیحات دوره آموزش لوله کشی گاز خانگی و تجاری

از سال 1344 که شرکت ملی گاز ایران تاسیس شد، مفهومی به عنوان لوله کشی گاز در بین مردم کم کم رواج پیدا کرد و نیم قرن طول کشید تا تقریبا همه گیر شود. البته نباید فراموش کنیم که برخی مناطق کشور همچنان از این نعمت محروم هستند.

در واقع، در زندگی توسعه یافته شهری امروزی، وسایل گاز سوز یکی از امکانات رفاهی ضروری به حساب می آیند. ساختمان هایی را تصور کنید که لوله کشی گاز ندارند. می بینید حتی تصور زندگی در چنین خانه هایی سخت و دشوار به نظر می آید. اما این موهبت، طبعات خاص و بعضا پر ریسکی نیز دارد و عدم توجه به اصول و قواعد ضروری لوله کشی صحیح می تواند  فاجعه های عظیم را به بار آورد.

در این مقاله قصد داریم در مورد لزوم دوره آموزش لوله کشی گاز و رعایت استانداردها، بایدها و نبایدهای آن صحبت نماییم.

انواع لوله کشی گاز

به طور کلی، بر اساس شیوه لوله کشی، در پروژه های لوله کشی گاز از دو نوع لوله کشی استفاده می شود: لوله کشی توکار و لوله کشی روکار. به طور یک قاعده کلی، در ورودی ساختمان ها از لوله کشی روکار استفاده شده و در مابقی ساختمان از لوله کشی به صورت توکار استفاده خواهد شد. البته در برخی از ساختمان ها و در شرایط خاص (مانند لوله کشی گاز در ساختمان های قدیمی) تمام لوله کشی ساختمان به صورت روکار خواهد بود.

لوله کشی گاز به صورت روکار، مقرون به صرفه تر بوده و سرعت اجرای بالاتری دارد، اما در عین حال خطرات و ریسک آن نیز بیشتر است؛ چرا که در معرض دید بودن لوله ها، احتمال ضربه و برخورد بیشتری نیز ایجاد می کند. علاوه بر این، به لحاظ زیبایی ظاهری و نمای ساختمان نیز چهره ناخوشایند تری به فضا می دهند.

اما اینجا در دوره های آموزش لوله کشی گاز، بر اساس نوع کاربری، دو شیوه لوله کشی گاز خانگی و لوله کشی گاز اداری و صنعتی را به شما آموزش داده خواهد شد.

دوره آموزش لوله کشی گاز

یکی از دوره های تاسیساتی پرمخاطب، دوره آموزش لوله کشی گاز است. این مهارت که یکی از پولسازترین مهارت های فنی و حرفه ای است، در دو شاخه لوله کشی گاز خانگی و لوله کشی گاز صنعتی آموزش داده می شود.

دوره آموزش لوله کشی گاز به دو صورت تئوری و فنی در محل واقعی پروژه به کارآموزها ارائه می شود. در دوره های تئوری اصول طراحی و ترسیم نقشه مورد نیاز پروژه و در دوره های فنی نیز روش اجرای طرح ترسیم شده  به صورت عملی آموزش داده خواهد شد.

سرفصل های دروس تئوری دوره آموزش لوله کشی

از جمله سرفصل هایی که در دوره آموزش لوله کشی گاز ارائه میشود، آشنایی با استانداردها و پروتکل های لازم برای لوله کشی است. به خوبی می دانید که هرگونه قصور، اهمال کاری و عدم توجه به پروتکل های لازم چه فجایع عظیمی را می تواند به بار بیاورد. از جمله استانداردهای لوله کشی گاز که در این دوره های آموزش ارائه می شود، می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • استاندارد IGS

استاندارد شرکت ملی گاز ایران Iranian Gas Standards مجموعه قوانینی است که در فرآیندهای ساخت و بازرسی محصولات گازی، به ویژه زمانی که یکی از طرفین قرارداد شرکت ملی گاز باشد، لازم الاجرا هستند.

 • استاندارد IPS

استاندارد شرکت نفت ایران Iranian Petroleum Standards از جمله استانداردهایی هستند که بر اساس اطلاعات فنی و دانش تجربی صنایع نفت تدوین شده اند و 5 موضوع مهندسی، مواد یا کالا، ساخت، بازرسی و عمومی را شامل می شود.

اما از سوی دیگر برای اجرای یک پروژه لوله کشی گاز، به طراحی اصولی و مطابق با مقررات نیاز است که در این دوره با این موارد نیز آشنا خواهید شد. بنابراین، از جمله دروسی که در دوره های تئوری آموزش لوله کشی گاز ارائه می شود، می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • ترسیم اشکال هندسی و آشنایی با نقش هر کدام در نقشه های فنی
 • طراحی نقشه پروژه به صورت پرسپکتیو و ایزومتریک
 • آشنایی با اصول نقشه خوانی و تحلیل نقشه های لوله کشی ارائه شده
 • آشنایی با انواع اتصالات، لوله ها و انواع شیرهای گاز
 • آشنایی با انواع تجهیزات از جمله ترموستات و ترموکوپل ها و غیره

 

سرفصل های دروس فنی دوره آموزش لوله کشی

در دوره فنی آموزش لوله کشی گاز، دروس و سرفصل ها به صورت عملی و در محل پروژه به صورت واقعی ارائه خواهد شد. در مبحث فنی لوله کشی گاز، دقت، ایمنی و سرعت عمل حرف اول را می زند. علاوه بر این، کارآموزان می بایست قادر باشند پروژه های حقیقی را مدیریت نمایند. بنابراین، دروس این دوره به صورت پروژه محور ارائه می شود و باید و نبایدها به صورت واقعی گوشزد می شوند. از جمله سرفصل های این دوره می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • آشنایی عملی با انواع، عملکرد و کاربرد ابزارهای لوله کشی و همچنین تجهیز کردن و تیز کردن انواع مته ها و ابزارهای برش و سوراخ کاری و در کل ابزاری که در لوله کشی گاز به آنها نیاز است.
 • روش های صحیح اندازه گیری طول لوله ها بر اساس نقشه تدوین شده و عملیاتی کردن نقشه
 • آموزش نحوه صحیح برش لوله با استفاده از تجهیزات موجود، شیوه اصولی اره کاری و سوهان کاری لوله ها و اتصالات
 • آموزش شیوه صحیح نصب اتصالات و حدیده کاری به صورت کاملا عملی و اجرای استانداردهای مرتبط با حدیده کاری
 • آشنایی با انواع روش های جوشکاری، انواع ترانس های جوشکاری و اینورتر و آموزش کار با انواع دستگاه های قوس الکتریک
 • آموزش سوراخ کاری اصولی و قلاویز کردن و اجرای عملی استانداردهای مرتبط با سوراخ کاری برای لوله های گاز
 • اجرای کاملا عملی تست های استاندارد کیفیت و بازرسی لوله، شیرآلات گاز و اتصالات به منظور اطمینان از صحت و ایمنی آنها

در دوره فنی آموزش لوله کشی گاز، هدف تربیت نیروی کاری ماهر، زبده و دست به آچاری است که بلافاصله پس از پایان دوره آموزشی، جذب بازار کار شود. آموزش های سخت گیرانه و برگزاری دوره ای آزمون های عملی، برای اطمینان از رعایت ایمنی و دقت بالای کارآموزان ماست. بنابراین، مدرک این دوره می تواند تضمینی معتبر برای آینده شغلی و درآمد شما باشد.

اهمیت جوشکاری در لوله کشی گاز

مهمترین مبحث در دوره آموزش لوله کشی گاز، مباحث مربوط به جوشکاری است. در واقع، دقت و مهارت کارآموزان در جوشکاری لوله هاست که ایمنی و امنیت پروژه در آینده را تضمین می کند. در این دوره ها انواع روش های جوشکاری به صورت تئوری و عملی در محل پروژه، آموزش داده می شود.

این مرحله از لوله کشی گاز، بسیار حیاتی است و در نتیجه باید با دقت مضاعفی انجام شود. فشار گاز در لوله های انتقال چیزی در حدود 60 Psi است و بروز کوچکترین عیب در اتصالات و جوشکاری، مساوی است با انفجاری بزرگ و مهیب! از جمله روش های جوشکاری که در این دوره ها آموزش داده می شود، می توان به روش های زیر اشاره نمود:

 • جوشکاری با الکترودهای پوشش دار

راحت ترین و کم هزینه ترین روش اتصال در لوله کشی گاز، این روش است. در اغلب لوله کشی های خانگی از این روش استفاده می شود. از انواع الکترودهایی که برای جوشکاری استفاده می شود می توان به الکترود با مفتول فولاد ضد زنگ، فولاد کم کربن، مفتول نیکلی و آلومینیومی با پوشش های قلیایی، روتیلی و سلولزی اشاره نمود.

 • جوشکاری TIG

جوشکاری تنگستن گاز خنثی Tungsten Inert Gas، در بسیاری از صنایع کوچک و بزرگ استفاده می شود. در واقع، این روش برای لوله های با قطر زیاد بکار برده می شود و از گاز آرگون برای برقراری اتصال درز لوله ها استفاده می شود. در ایران به این روش جوشکاری اصطلاحا جوش آرگون می گویند. در صورتی که در این روش مهارت کافی داشته باشید، می توانید برای اتصال لوله های کوچکتر نیز از آن استفاده کنید.

 • جوشکاری زیر پودری

جوشکاری SAW (Submerged arc welding) نیز برای اتصال لوله هایی با قطر زیاد استفاده می شود. در این روش نوک الکترود داخل پودر مواد معدنی قرار می گیرد. این روش به تجهیزات بیشتری دارد و در نتیجه هزینه بالاتری نیز دارد. معمولا این روش به صورت اتوماتیک یا مکانیزه انجام می شود و برای خطوط لوله و مخازن تحت فشار کاربرد دارد.

مزایای شرکت در دوره آموزش لوله کشی گاز

پس پایان دوره آموزش لوله کشی گاز، شما کاملا بر لوله کشی روکار و توکار مسلط خواهید بود. کاملا با قوانین و استانداردها آشنا خواهید بود و به همین سبب خطای کار شما کم خواهد بود. مدرکی که پس از پایان این دوره به شما اعطا خواهد شد، گویای میزان توانمندی شماست. یکی از تعهدهای این دوره آموزشی، معرفی شما به بازار کار است. پر واضح است کارآموزانی که بنیه و مهارت بالایی داشته باشند، شانس بالاتری برای کسب سهم بیشتری از بازار کار خواهند داشت.

همچنین، شما با گذراندن دوره های تئوری و عملی جوشکاری لوله کشی گاز زیر نظر اساتید ماهر و مجرب، می توانید در بسیاری از موقعیت های شغلی که به جوشکار نیاز دارند، نیز فعالیت نمایید و درآمد مناسبی کسب کنید.

علاوه بر این، ما در دوره های آموزشی خود علاوه بر مباحث علمی و فنی مرتبط با لوله کشی گاز، مباحثی تحت عنوان مباحث اقتصادی نیز به شما ارائه می دهیم تا بتوانید در بازار رقابتی جایگاه مناسب خودتان را تصاحب نمایید. مباحث اقتصادی که به شما آموزش داده می شود، شامل موارد زیر می شود:

 • شناسایی و انتخاب تجهیزات، ادوات و اجناس مورد نیاز پروژه متناسب با بودجه، نوع و طراحی تدوین شده برای پروژه
 • بررسی هزینه های پروژه به صورت مدون و قابل ارائه به کارفرما
 • قیمت گذاری مناسب با توجه به شرایط کاری، مالی و اجناس مورد نیاز پروژه

هدف از ارائه مباحث اقتصادی و برآورد قیمت این است که شما بتوانید در بازار کسب و کار رقابتی پایدار بمانید. قیمت گذاری و اعلام هزینه های پروژه اگر نامعقول و بیشتر از عرف باشد موجب می شود پروژه را از دست بدهید و اگر این قیمت گذاری کمتر از هزینه های واقعی پروژه باشد، شما را متضرر می نماید. در نتیجه می توانید این مباحث را به عنوان راهکاری برای درآمدزایی آینده بکار ببرید.

مهارت های مورد نیاز برای لوله کشی گاز

لوله کشی گاز، به ظاهر کاری فنی و یدی است. اما در واقع، کاری دقیق و حساس است که به محاسبات دقیق و اصولی نیاز دارد. شما باید همانند یک مهندس معمار فکر کنید و بتوانید موقعیت مکان را به سرعت تحلیل نمایید و بهترین جایگذاری ها را برای تجهیزات و وسایل گاز سوز در نظر بگیرید.

از آنجایی که لوله کشی گاز کاری حساس و پر ریسک است، به دقت و توجه بسیار زیادی نیاز دارد. در اینجا پای ایمنی و امنیت اعضای یک ساختمان در میان است و کوچکترین عیبی در اجرای پروژه می تواند صدمات مالی و جانی بزرگ و بعضا جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد. در نتیجه افرادی که به این کار مشغول می شوند باید صبر، حوصله، دقت، ظرافت و ریزبینی بسیار زیادی داشته باشند.

همچنین،  نه تنها در این پیشه، بلکه در هر کسب و کار دیگری، در کنار توانمندی های عملی و دانش علمی، داشتن روابط عمومی خوب و حسن اخلاق، شرط اول و ضروری است. بعلاوه، همانطور که قبلا نیز اشاره شد، باید توانایی مدیریت موقعیت در زمان های حساس و پر ریسک را داشته باشید. افرادی که روحیه قوی دارند در این کار موفق تر خواهند بود.

بازار کار و آینده لوله کشی گاز

با این سرعتی که جوامع به سمت مدرنیته و مکانیزه شدن پیش می روند، قطعا بازار کار آینده برای مشاغل فنی و به ویژه مشاغل مرتبط با امکانات رفاهی آینده خوب و چشم انداز پر درآمدی خواهد داشت. با توجه به نیازهای رفاهی روزافزون در جوامع مدرن، اینطور به نظر می رسد که گذراندن یک دوره آموزش لوله کشی گاز، کار بسیار عاقلانه ای است. این روزها که علم و فناوری حرف اول را می زنند، قطعا یک متخصص ماهر با پشتوانه علمی، بیشتر از یک استاد کار تجربی، شانس کسب موقعیت شغلی و تصاحب یک پروژه را دارد. مضاف بر اینکه این روزها لوله کشی گاز خانگی، یکی از پرتقاضاترین خدمات تاسیساتی است و این خود می تواند تضمین کننده درآمد آتی این حرفه باشد.

امتیازدهی کاربران کافه آموزشگاه

دیدگاهتان را بنویسید

یک × چهار =